تبلیغات
واژه بیدار - انصاف متاع کمیاب در بازار خوانسار

واژه بیدار - انصاف متاع کمیاب در بازار خوانسار

رَّبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّی مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَصیرًا

رَّبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّی مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَصیرًا

واژه بیدار - انصاف متاع کمیاب در بازار خوانسار رَّبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّی مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَصیرًا
سوار تاکسی که شدم بلافاصله متوجه بحث نسبتا داغ یکی از مسافران با راننده تاکسی در مورد بازار خوانسار و انصاف بازاریان شدم. مسافر که مشخص بود فردی سرد و گرم کشیده است با لحنی پخته و آرام از اهمیت انصاف در بین کاسبان و بازاریان صحبت می کرد و راننده تاکسی نیز در تائید صحبت های وی جملاتی را بیان می کرد، تا این که صحبت آنها به انصاف بازاریان و کاسبان خوانسار رسید.

از خیلی وقت پیش وقتی صحبت از بازار خوانسار در محافل مختلف می شد همیشه رد نوعی دلخوری و نارضایتی در بین صحبت ها احساس می شد و خوب در این گفتگوی دو طرفه راننده تاکسی و مسافر نیز این دلخوری وجود داشت.
بازار خوانسار در قدیم الایام از بازارهای پررونق و پربرکت بود اما از مقطعی این رونق و برکت جای خود را به رکود و رخوت داده است و حتی این رکود و رخوت را در بازار شب عید نیز می توان هم چنان مشاهده نمود.

بازارهای قدیمی شهرکه از محل های اصلی خرید و فروش و تجارت انواع اقلام و اجناس از جمله پارچه چیت خوانساری که از معروفیت خاصی نیز برخوردار است بود، هم چنین در خوانسار قاشق تراشی و فروش انواع قاشق چوبی بسیار رونق داشته است اما اکنون ازاین هنر و صنعت اصیل خوانساری تقریبا اثری باقی نمانده و بیشتر به صورت یک هنر تزئینی به آن توجه می شود.

از دیگر اقلام مهمی که در بازار خوانسار همواره طرف توجه گردشگران و مسافران بوده است خشکبار و عسل معروف خوانسار است که طرفداران زیادی دارد.
البته ما در این مختصر قصد تشریح و توضیح در خصوص علل رکود و رخوت بازار خوانسار حتی در شب عید را داریم و یکی از دلایل مهم این رکود را که در کلام بیشتر مردم خوانسارمشهود است در کم رنگ بودن انصاف در بین کاسبان و بازاریان خوانساری می توان خلاصه کرد.
وقتی وارد مغازه ای می شوید و از قیمت یک کالای معمولی سوال می کنید با چندین علامت تعجب و سوال و در حالی که باید ابروهای گره شده مغازه دار را نیز به دلیل عدم تمایل به خرید تحمل کنید مجبور به ترک مغازه می شوید.

متاسفانه یکی از آفت هایی که به نظر می رسد از همین عدم رعایت انصاف و به ویژه قیمت های نامتعارف اجناس و هم چنین عدم تنوع کالاها ناشی می شود و گریبان بازار خوانسار و به ویژه بازاریان خوانسار را گرفته است تمایل خریداران به خرید از بازار شهرهای همجوار مانند گلپایگان است، که البته از حق و انصاف اگر نگذریم وجود تنوع کالا، روی خوش فروشندگان، قیمت های نسبتا متعارف باعث شده است که امکان انتخاب های متعددی را برای خریداران در این بازارها فراهم کند که خوب این امکان در بازار خوانسار به چشم نمی خورد و خریداران ترجیح می دهندکالای مورد نظر خود را از بازار گلپایگان و یا نهایتا از اصفهان تهیه نمایند.

تراژدی غمناک دیگری که برای بازار خوانساردر این میان رقم خورده است این است که نه تنها مردم بلکه حتی برخی از مسئولان و کارمندان ادارات شهرستان نیز تمایلی به خرید از بازار خوانسارندارند و ترجیح و تمایل آنها نیز خرید از بازار گلپایگان و اصفهان است و خوب کاملا مشهود است که با این اوضاع و احوال چه بر سربازار خوانسار و کاسبان آن خواهد آمد.

به نظر می رسد ادامه یافتن این روند به سود هیچ یک از طرفین نباشد، بازاری که روز به روز از رونق و گرمی آن کاسته می شود و خریداری که مجبور است هزینه های مسافرت به شهرستان و یا شهر دیگری را تقبل نموده تا به کالا و جنس مطلوب و مورد نظر خود دست یابد.
از قدیم الایام رسم بود که کاسبان مقید و بازاریانی که سرشان در حساب و کتاب هم از نوع دنیوی و هم از نوع اخروی آن بود قبل از شروع کسب و آغاز کاسبی به قول امروزی ها یک واحد مکاسب پاس کنند. مکاسب هم البته اهل فن بهتر می دانند که مسائل شرعی مربوط به بازار و خرید و فروش است.
متاسفانه با وجود سه حوزه علمیه در شهرستان و طلاب و روحانیون مبرز بازاریان و کسبه دیگر به شیوه قدما به دنبال اینگونه مسائل نیستند در حالی که به نظر می رسدبرکات و آثار مثبتی که در دانستن مسائل شرعیه بازار نهفته مسلما در ندانستن ان نیست.

اخلاق و روی خوش، انصاف، رعایت حق و عدل، دوری از کم فروشی و صدها مسئله ای که بازاریان و کسبه عزیز خوانساری به خصوص در این ایام که به سال نو نزدیک تر می شویم و مردم در تکاپوی خرید شب عید خود هستنداز اموری است که نیاز به توجه دارد.

رعایت انصاف با خلق خدا در خرید و فروش موجب جلب روزی می شود و همانگونه هم که از احادیث بر می آید کاسب حبیب خداست و مسلما این رفاقت و دوستی که خداوند با کاسبان دارد در رعایت همین انصاف و طرف خریدار بودن است.
وقتی پای صحبت های همشهریان می نشینی متوجه نکاتی می شوی که شاید کمتر به آن توجه شده است، بازار خوانسارکه در قدیم از چند بازار و از پراکندگی برخوردار بوده است اکنون صرفا به یک خیابان منحصر و محدود شده است و اگر یک بار طول مسیر این بازار را طی کنید شاید 30 دقیقه هم برای دیدن مغازه ها و اجناس زیاد باشد.

به نظر می رسد یکی از دلایل عمده عدم رشد و رونق بازار خوانسار و منحصر شدن آن صرفا به یک خیابان از عوارض و عواقب سیل سال ..... باشد که خسارات زیادی را به بافت شهر و به ویژه بازار آن وارد نموده است و این عامل و عوامل دیگری که به آن اشاره شد موجب رخوت و رکود بازار خوانسار شده است.
در این میان چند سالی است که بازاری تحت عنوان سه شنبه بازار نیز وارد این معرکه شده است و کار را برای کاسبان خوانساری دشوارتر کرده و بلکه در برخی مواقع تبدیل به یک کابوس نموده است.
اکثر فروشندگانی که در سه شنبه بازار کالای خود را عرضه می کنند بومی شهرستان نیستند و مردم نیز به رقم این که برخی از کالاهای عرضه شده در این بازار از مرغوبیت و کیفیت چندان مطلوبی برخودار نمی باشند ترجیح می دهند تا خرید خود را از این بازار انجام دهند.
در این میان توجه به قدرت خرید مردم نیز مهم است، وجود تورم به طور کلی در بازار و قیمت های نامتعارف نیز از عمده دلایلی است که مردم شهرستان را به خرید از بازارهایی مانند سه شنبه بازار متمایل می کند و در این زمینه نمی توان به مردم خرده گرفت.

البته برشمردن علائم بیماری بدون توجه به راه های علاج کار ساده ای است و از عهده هر کسی بر می آید.
تجویز یک نسخه درمانی و شفابخش برای این مسئله نیاز به کار کارشناسی و دقیق دارد که مسلما یکی از این داروهای شفابخش توجه به رشد عرضی شهرستان به جای رشد طولی آن است که تاثیر مثبت و مستقیمی در رشد بازار خوانسار نیز خواهد داشت، البته بازاریان و کاسبان خوانساری یکی از آن وزنه های وزینی هستند که می توانند در رشد و توسعه بازار خوانسار تاثیر مثبت و مستقیمی داشته باشند.منبع: پایگاه خبری چشمه سارتاریخ : دوشنبه 16 فروردین 1395 | 02:40 ب.ظ | نویسنده : حریم حائر | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.