تبلیغات
واژه بیدار - هیچ وقت چهره روح اللهی روح الله انقلاب فراموش نمی شود

واژه بیدار - هیچ وقت چهره روح اللهی روح الله انقلاب فراموش نمی شود

رَّبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّی مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَصیرًا

رَّبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّی مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَصیرًا

واژه بیدار - هیچ وقت چهره روح اللهی روح الله انقلاب فراموش نمی شود رَّبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّی مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَصیرًانگاه  همیشکی و اعتقاد راسخ حضرت امام(ره) نسبت به استعداد های و ظرفیت های درونی کشور و /انچه که امروز آن را به نام استحکام درونی می شناسیم بر هیچ کسی پوشیده نیست.
حضرت امام(ره) در سخنرانی های مکرر خود موکدا بر این طرفیت عظیم درونی کشور اشاره داشته اند و در مناسبت های مختلف و در بزنگاه های انقلاب بر آن تاکیذ کرده اند. 

یکی از این بزنگاه ها  تحریم های اعمال شده در شرایط بسیار سخت جنگ بود؛.... ما در شرایط جنگ و محاصره توانسته‏ایم آنهمه هنرآفرینى و اختراعات و پیشرفتها داشته باشیم. ان شاء اللَّه در شرایط بهتر زمینه كافى براى رشد استعداد و تحقیقات را در همه امور فراهم مى‏سازیم. مبارزه علمى براى جوانان زنده كردن روح جستجو و كشف واقعیتها و حقیقتهاست. و اما مبارزه عملى آنان در بهترین صحنه‏هاى زندگى و جهاد و شهادت شكل گرفته است...( ج 21 – ص 96).

امام با نگاه به درون و استعدادهای خاص آن این شرایط را به عنوان تحفه الهی و نعمت خدایی برای ملت و کشور مطرح می کنند؛ .... شما امروز خودتان بحمد اللَّه قدرت در دست دارید و خودتان تمام رشته ها را در دست دارید و با همه توطئه هایی که آنها کردند، همه را خود شماها خنثی کردید. و همین تحریم اقتصادی برای شما یک تحفه آسمانی بود که فکرهای متفکران ما را به راه انداخت و بحمد اللَّه رو به خودکفایی می روند.
صحیفه امام ج 16/ 276

اقتصاد مقاومتی، اقتصاد درون‌زا, استحکام ساخت درونی, ظرفیت درون‌زا مفاهیم تازه ای نیستند این مفاهیم از همان ابتدا در کلام معمار کبیر انقلاب موج می زده است و جوانان و دلسوزان اسلام و انقلاب در سخت ترین شرایط جنک و تحریم این مفاهیم را به عمل تبدیل کردند.
ملت ما یک بار این مفاهیم را عملیاتی کرده است و اینها مفاهیم نامانوس و ناآشنایی برای ملت ما نیست. 
سیاست همیشگی حضرت امام (ره)  حمایت از دولت هایی بود که توانسته بودند این مسئله را برای خود جا بیاندازند که نگاه به دورن داشته باشند و منتظر چراغ سبز هیچ قدرت شرقی و غربی نباشند. 

....هر آینه دولت كارخانه بسازد و فرهنگ را تقویت نماید و زراعت را با اصول جدید ترویج دهد و یا در پیشرفت صنعت و طب و بهداشت اقدام نماید، ما از دولت پشتیبانى مى‏كنیم و كمك هم مى‏نماییم.(صحیفه نور- ج 1-ص 122)
حمایت همیشگی حضرت امام از بازار نیز یکی دیگر از جلوه های نگاه وی به اقتصاد درون زا بود، بازار و بازاریان به عنوان پای ثابت انقلاب همیشه یکی از مخاطبین اصلی حضرت امام بوده اند.
تاثیری که بازار  بازاریان در پیروزی انقلاب و حیات انقلاب داشته است بر کسی پوشیده نیست 
....همیشه بازار دنباله مقاصد اسلامى و براى پیشرفت اسلام و براى پیشرفت اقتصاد اسلامى یك بازوى ستبر قدرتمندى بوده است و الآن هم همین طور است‏...( ج 13 – ص 525)

تمام پازل هایی که حضرت امام در کنار هم قرار می دادند نتیجه اش کدهایی متعددی بود که ایشان مرتبا درگوش مردم و مسئولان می کردند تا آن روحیه واپس زده، آن روحیه وابسته و متکی و آن چشم داشت به بیرون تبدیل به روحیه خوداتکایی ، خودکفایی و آقای خود بودن تبدیل شود.
کدهایی که این روزها مرتبا از  زبان رهبر انقلا نیز دوباره شنیده می شود.

...ایران امروز محتاج به كار است. حتى من این اجتماعاتى كه در اینجا و در بیرون منزل مى‏شود خیلى صحیح نمى‏دانم. براى اینكه نباید اینها از كار دست بردارند و همه‏اش باب تظاهر باشد. تظاهر البته در پیشرفت امور مملكت یك تقویت روحى مى‏كند، لكن دائمى نباید باشد. باید كار بكنند مردم. كشاورز مشغول كشاورزى باشد. آنهایى كه كارخانه دارند مشغول تولید باشند. صنایع كوچك و بزرگ مشغول كار باشند. افراد خودشان را موظف بدانند كه امروز مملكت احتیاج دارد. یك مملكتى كه الآن اقتصادش شكست خورده است محتاج است. نگذارند كه این احتیاج باقى باشد كه ما در هر چیزمان كه آن رژیم ما را مبتلا كرد به وابستگى این ادامه پیدا كند.._ ج 12 – ص 41)
روحیه کارکردن ،  از کار نزدن، کم کاری نکردن، کار را تمام و کمال انجام دادن و امانت داری در کار اینها همان چیزهایی است که هر ملتی را به شکوفایی می رساند.

آری روح الله این انقلاب در هر برهه و به هر بهانه ای ظرفیت و استعداد درونی مان را به ما متذکر شده است،
حال در چنین شرایط انچه که بش از هر چیز 

ملّت توجّه داشته باشد. ببینند كه باید یك كشور اقتدار درونی خود را حفظ كند؛ این توصیه‌ی همیشه‌ی ما به مسئولین است. مشكلات كشور را تنها یك چیز حل میكند، آن هم عبارت است از نگاه به ظرفیّتهای درونی - كه این ظرفیّتها هم بحمداللَّه بسیار است، بی‌شمار است - و استفاده‌ی از این ظرفیّتها به شكل حكیمانه. خوشبختانه مسئولین اقتصادی دولتی به این معنا توجّه كرده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند. راه برطرف كردن مشكلات اقتصادی كشور - حالا این بخش از مشكلات - نگاه به بیرون نیست، نگاه به برداشتن تحریم دشمن و مانند اینها نیست؛ خوشبختانه مسئولین اقتصادی كشور به این معنا توجّه كرده‌اند. راه آن این است كه به درون نگاه كنند؛ ساخت درونی اقتصاد را تقویت كنند؛ این كار را بنا دارند بكنند و ان‌شاءاللَّه همین است كه پیش خواهد رفت و در این توفیق پیدا خواهند كرد. به دشمن نمیشود چشم دوخت؛ از دشمن نمیشود انتظار داشت.۱۳۹۲/۱۱/۱۹
بیانات در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتشمنبع : پایگاه خبری چشمه سار


برچسب ها: استحکام درونی، امام خمینی ره،  

تاریخ : یکشنبه 16 فروردین 1394 | 02:27 ب.ظ | نویسنده : حریم حائر | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.