تبلیغات
واژه بیدار - نگاه حضرت امام (ره) و رهبر انقلاب به استحکام درونی و اقتصاددرون زا

واژه بیدار - نگاه حضرت امام (ره) و رهبر انقلاب به استحکام درونی و اقتصاددرون زا

رَّبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّی مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَصیرًا

رَّبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّی مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَصیرًا

واژه بیدار - نگاه حضرت امام (ره) و رهبر انقلاب به استحکام درونی و اقتصاددرون زا رَّبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّی مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَصیرًاتوجه همیشگی و اعتقاد راسخ حضرت امام(ره) نسبت به استعداد های و ظرفیت های درونی کشور و آنچه که امروز آن را به نام استحکام درونی می شناسیم بر هیچ کسی پوشیده نیست.

حضرت امام(ره) در سخنرانی های مکرر خود موکدا بر این طرفیت عظیم درونی کشور اشاره داشته اند و در مناسبت های مختلف و در بزنگاه های انقلاب بر آن تاکید کرده اند.

یکی از این بزنگاه ها تحریم های اعمال شده در شرایط بسیار سخت جنگ بود؛…. ما در شرایط جنگ و محاصره توانسته ‏ایم آن همه هنرآفرینى و اختراعات و پیشرفت ها داشته باشیم. ان شاء اللَّه در شرایط بهتر زمینه کافى براى رشد استعداد و تحقیقات را در همه امور فراهم مى‏ سازیم. مبارزه علمى براى جوانان زنده کردن روح جستجو و کشف واقعیت ها و حقیقت هاست. و اما مبارزه عملى آنان در بهترین صحنه‏ هاى زندگى و جهاد و شهادت شکل گرفته است…( ج ۲۱ – ص ۹۶).

امام با نگاه به درون و استعدادهای خاص آن این شرایط را به عنوان تحفه الهی و نعمت خدایی برای ملت و کشور مطرح می کنند و توجه همگان را برای استفاده از این فرصت مغتنم جلب می کنند …. شما امروز خودتان بحمد اللَّه قدرت در دست دارید و خودتان تمام رشته ها را در دست دارید و با همه توطئه هایی که آنها کردند، همه را خود شماها خنثی کردید. و همین تحریم اقتصادی برای شما یک تحفه آسمانی بود که فکرهای متفکران ما را به راه انداخت و بحمد اللَّه رو به خودکفایی می روند.
صحیفه امام ج ۱۶/ ۲۷۶

اقتصاد مقاومتی، اقتصاد درون‌زا, استحکام ساخت درونی, ظرفیت درون‌زا مفاهیم تازه ای نیستند این مفاهیم از همان ابتدا در کلام معمار کبیر انقلاب موج می زده است و جوانان و دلسوزان اسلام و انقلاب در سخت ترین شرایط جنگ و تحریم این مفاهیم را به عمل تبدیل کردند.

ملت ما یک بار این مفاهیم را عملیاتی کرده است و اینها مفاهیم نامانوس و ناآشنایی برای ما نیست.
سیاست همیشگی حضرت امام (ره) حمایت از دولت هایی بود که توانسته بودند این مسئله را برای خود جا بیاندازند که نگاه به دورن داشته باشند و منتظر چراغ سبز هیچ قدرت شرقی و غربی نباشند.

….هر آینه دولت کارخانه بسازد و فرهنگ را تقویت نماید و زراعت را با اصول جدید ترویج دهد و یا در پیشرفت صنعت و طب و بهداشت اقدام نماید، ما از دولت پشتیبانى مى‏ کنیم و کمک هم مى‏ نماییم.(صحیفه نور- ج ۱-ص ۱۲۲)

حمایت همیشگی حضرت امام از بازار نیز یکی دیگر از جلوه های نگاه وی به اقتصاد درون زا بود، بازار و بازاریان به عنوان پای ثابت انقلاب همیشه یکی از مخاطبین اصلی حضرت امام بوده اند.

تاثیری که بازار و بازاریان در پیروزی انقلاب و حیات انقلاب داشته اند بر کسی پوشیده نیست.

….همیشه بازار دنباله مقاصد اسلامى و براى پیشرفت اسلام و براى پیشرفت اقتصاد اسلامى یک بازوى ستبر قدرتمندى بوده است و الآن هم همین طور است‏…( ج ۱۳ – ص ۵۲۵)

تمام پازل هایی که حضرت امام(ره) در کنار هم قرار می دادند نتیجه اش کدهای متعددی بود که ایشان به طور مرتب درگوش مردم و مسئولان می کردند تا آن روحیه واپس زده، آن روحیه وابسته و متکی و آن چشم داشت به بیرون تبدیل به روحیه خوداتکایی، خودکفایی و آقای خود بودن تبدیل شود.

کدهایی که این روزها به طور مکرر از زبان رهبر انقلاب نیز دوباره شنیده می شود.

ملّت توجّه داشته باشد. ببینند که باید یک کشور اقتدار درونی خود را حفظ کند؛ این توصیه‌ی همیشه‌ی ما به مسئولین است. مشکلات کشور را تنها یک چیز حل میکند، آن هم عبارت است از نگاه به ظرفیّتهای درونی – که این ظرفیّتها هم بحمداللَّه بسیار است، بی‌شمار است – و استفاده‌ی از این ظرفیّتها به شکل حکیمانه. خوشبختانه مسئولین اقتصادی دولتی به این معنا توجّه کرده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند. راه برطرف کردن مشکلات اقتصادی کشور – حالا این بخش از مشکلات – نگاه به بیرون نیست، نگاه به برداشتن تحریم دشمن و مانند اینها نیست؛ خوشبختانه مسئولین اقتصادی کشور به این معنا توجّه کرده‌اند. راه آن این است که به درون نگاه کنند؛ ساخت درونی اقتصاد را تقویت کنند؛ این کار را بنا دارند بکنند و ان‌شاءاللَّه همین است که پیش خواهد رفت و در این توفیق پیدا خواهند کرد. به دشمن نمیشود چشم دوخت؛ از دشمن نمیشود انتظار داشت.۱۳۹۲/۱۱/۱۹ “بیانات رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش”

روحیه کارکردن، از کار نزدن، کم کاری نکردن، کار را تمام و کمال انجام دادن و امانت داری در کار اینها همان چیزهایی است که هر ملتی را به شکوفایی می رساند.

…ایران امروز محتاج به کار است. حتى من این اجتماعاتى که در اینجا و در بیرون منزل مى‏ شود خیلى صحیح نمى‏ دانم. براى اینکه نباید اینها از کار دست بردارند و همه ‏اش باب تظاهر باشد. تظاهر البته در پیشرفت امور مملکت یک تقویت روحى مى‏ کند، لکن دائمى نباید باشد. باید کار بکنند مردم. کشاورز مشغول کشاورزى باشد. آنهایى که کارخانه دارند مشغول تولید باشند. صنایع کوچک و بزرگ مشغول کار باشند. افراد خودشان را موظف بدانند که امروز مملکت احتیاج دارد. یک مملکتى که الآن اقتصادش شکست خورده است محتاج است. نگذارند که این احتیاج باقى باشد که ما در هر چیزمان که آن رژیم ما را مبتلا کرد به وابستگى این ادامه پیدا کند.._ ج ۱۲ – ص ۴۱)

آری روح الله این انقلاب در هر برهه و به هر بهانه ای ظرفیت و استعداد درونی مان را به ما متذکر شده است،

حال در چنین شرایطی انچه که بیش از هر چیز اهمیت دارد عملیاتی نمودن این مفاهیم و سخنان است. عزم ملی و تحقق اراده مردم شرط لازم برای عملیاتی کردن این مفاهیم است.منبع : سایت چشمه سار خوانسار


تاریخ : شنبه 14 فروردین 1395 | 08:20 ب.ظ | نویسنده : حریم حائر | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.